Lektury

Lista lektur w klasie 1

  1. Jacob i Wilhelm Grimm, (oprac.) Bogusław Michalec Jaś i Małgosia
  2. Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
  3. Jan Brzechwa, Sójka
  4. Jacob i Wilhelm Grimm, Muzykanci z Bremy
  5. Hans Christian Andersen, Nowe szaty cesarza
  6. Jan Brzechwa, Leń
  7. Jan Brzechwa, Żaba
  8. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
  9. Charles Perrault, Śpiąca królewna
  10. Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków
  11. Wanda Chotomska, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
  12. Jan Brzechwa, Przyjście lata

 

Lista lektur w klasie 2

  1. Hans Christian Andersen, Brzydkie kaczątko
  2. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
  3. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
  4. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
  5. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  6. Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda
  7. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
  8. Hans Christian Andresen, Calineczka
  9. Danuta Parlach, Kapelusz Pani Wrony
  10. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
  11. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

 

Lista lektur w klasie 3

  1. Hans Christian Andersen Baśnie (do wyboru)
  2. Jan Brzechwa Grzyby
  3. Roksana Jędrzejewska-Wróbel Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii
  4. Ludwik Jerzy Kern W królestwie kotów, Łapy pióra i rymów cała fura
  5. Maria Konopnicka Jak to ze lnem było
  6. Maria Krüger Dar rzeki Fly (wybrane baśnie i legendy)
  7. Joanna Kulmowa Zimowe słowiki lub inny tom wierszy poetki, np. Krześlaki z rozwianą grzywą
  8. Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn (fragmenty)
  9. Roman Pisarski O psie, który jeździł koleją
  10. Gianni Rodari Historyjki o Alicji, która ciągle wpadała w kłopoty
  11. Maurice Sendak Tam, gdzie żyją dzikie stwory
  12. Stefania Wortman U złotego źródła. Baśnie polskie (lub inny zbiór polskich baśni i legend)

 

Lista lektur w klasie 4

Lektury obowiązkowe:

  1. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa.
  2. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania.” Janusz Christa.
  3. „Mikołajek” René Goscinny, Jean-Jacques Sempé.
  4. „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” Clive Staples Lewis.

Lektury uzupełniające:

  1. „Biały Mustang” Sat-Okh.
  2. „ Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak.

 

Lista lektur w klasie 5

Lektury obowiązkowe:

  1. „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar.
  2. „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz.
  3. „Katarynka” Bolesław Prus.
  4. „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusz Słowacki.

Lektury uzupełniające:

  1. „Sposób na Alcybiadesa” Edmund Niziurski.
  2. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

 

Lista lektur w klasie 6

Lektury obowiązkowe:

  1. „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa.
  2. „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński.
  3. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” John Ronald Reuel Tolkien.
  4. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett.

 

Lista lektur w klasie 7

Lektury obowiązkowe:

  1. „Zemsta” Aleksander Fredro.
  2. „Opowieść wigilijna” Charles Dickens.
  3. Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady (cz.II), wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie Adam Mickiewicz.
  4. „Syzyfowe prace” Stefan Żeromski.
  5. „Quo vadis” Henryk Sienkiewicz.
  6. „ Latarnik” Henryk Sienkiewicz.
  7. „Żona modna” Ignacy Krasicki.

Lektury uzupełniające:

  • Dywizjon 303 – Arkady Fiedler
  • Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway

 

Lista lektur w klasie 8

Lektury obowiązkowe:

  1. „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry.
  2. „Artysta” Sławomir Mrożek.
  3. „Balladyna” Juliusz Słowacki
  4. „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński.
  5. „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz.
  6. „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany reportaż) Melchior Wańkowicz.

Lektury uzupełniające:

  • „Oskar i pani Róża” Eric-Emmanuel Schmitt.
  • „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski.
© Szkoła Podstawowa im. Romana Jabłońskiego w Łękawicy
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation